Zdrave oči tokom letnjih dana
Tokom letnjih meseci, više vremena provodimo u prirodi, dok naše kancelarije, domove i automobile rashlađujemo na prijatnu temperaturu. Ovo je takođe period kada se često suočavamo sa problemima sa očima kao što su suzenje, iritacija, upala ili suve oči.
Zaštita očiju u letnjem periodu nije važna samo za trenutnu udobnost, već i za dugoročno zdravlje očiju. Uz poštovanje jednostavnih preventivnih mera možemo značajno smanjiti rizik od raznih problema i bolesti očiju. Zato smo za Vas prikupili najčešće izazove sa kojima se suočavaju oči, korisne savete kako im možete pomoći, i šta uključiti u Vašu putnu apoteku da biste im obezbedili sve što im je potrebno.
Letnje opasnosti za oči i kako pomoći
Tokom letnjih dana naše oči su izložene mnogim stresnim situacijama. Evo ključnih letnjih opasnosti i saveta kako se sa njima suočiti:
1. Sunce
UV zraci: Sunčeva svetlost povećava izloženost UV zračenju, što može prouzrokovati fotohemijska oštećenja ćelija oka, što može dovesti do hroničnih promena na rožnjači, katarakte i čak degeneracije žute mrlje. Simptomi prekomerne izloženosti uključuju suzenje, crvenilo i bol.
Blještanje: Jaka sunčeva svetlost izaziva blještanje koje opterećuje oči i može izazvati glavobolje i smanjenu oštrinu vida. Blještanje je posebno problematično tokom vožnje i kod vodenih sportova.
Duži dani: Tokom leta dani su duži, što znači dužu izloženost svetlosti i veću verovatnoću za zamor očiju.
Saveti: Izbegavajte izloženost UV zračenju između 10 i 17 sati i boravite u hladu. Koristite sunčane naočare sa odgovarajućom UV zaštitom i zaštitne kape sa širokim obodom ili šiltom. Izaberite naočare sa polarizovanim staklima za smanjenje blještanja.
2. Voda
Plivanje u bazenima, moru ili jezerima može izazvati iritaciju očiju zbog hlora, soli, bakterija ili drugih nečistoća u vodi, što može izazvati svrab, crvenilo ili osećaj peckanja. Duža izloženost može dovesti i do upala.
Saveti: Tokom plivanja koristite zaštitne naočare za plivanje koje sprečavaju kontakt očiju sa vodom. Posle plivanja isperite oči čistom mlakom vodom ili fiziološkim rastvorom. Kapi za oči su idealno rešenje, jer mogu isprati i negovati oči.
3. Klimatski uređaji
Kancelarija, dom, auto, autobus, avion: Klimatski uređaji isušuju vazduh, što vodi do isušivanja suznog filma u očima. Suve oči su sklonije iritaciji, svrabu i osećaju peckanja.
Saveti: Klimatski uređaj ne sme direktno duvati u oči. Koristite vlažne kapi za oči, redovno provetravajte prostorije i postavite ovlaživače vazduha u prostorije u kojima provodite najviše vremena.
4. Sportske aktivnosti
Jedrenje, biciklizam, planinarenje: Vetar može isušiti oči i uneti čestice prašine ili drugih nečistoća, što izaziva iritaciju, crvenilo i suzenje.
Saveti: Tokom sportskih aktivnosti nosite zaštitne naočare koje sprečavaju ulazak vetra i nečistoća u oči.
Kako olakšati probleme suvih očiju?
Na suve oči blagotvorno deluju Kapi za oči Thealoz® Duo, jer prijatno vlaže oči. Kapi za oči Thealoz® Duo sadrže kombinaciju aktivnih sastojaka sa trehalozom, koji ne samo da vlaže i štite oči, već i obnavljaju njihovu površinu.
Isprobajte ih!
Proverite imate li i vi suve oči.
Rešite brzi online test i saznajte odmah da li su vam potrebne Thealoz® Duo kapi.
Odgovarajuća letnja nega očiju
Pobrinite se za zdravlje svojih očiju i uživajte u letu uz ove savete:
üSunčane naočare: Kada ste napolju, uvek nosite sunčane naočare koje blokiraju 99–100% UV zračenja i propuštaju 75–90% vidljive svetlosti (sočiva CE UV400; okviri naočara koji štite i sa strane). Polarizovana sočiva su odlična za smanjenje blještanja.
ü Zaštita od vode: Nosite naočare za plivanje da sprečite kontakt očiju sa morskom i hlorisanom vodom. Nakon plivanja isperite oči fiziološkim rastvorom ili veštačkim suzama.
ü Vlaženje očiju: Koristite kapi za oči, posebno ako provodite mnogo vremena u prostorijama sa klima uređajem.
ü Zaštitne naočare tokom sportskih aktivnosti: Nosite zaštitne naočare tokom sportskih aktivnosti da zaštitite oči od vetra, prašine i drugih čestica.
ü Higijena očiju: Redovno perite ruke i izbegavajte dodirivanje očiju. Koristite sterilne krpice za čiščenje kapaka.
ü Pregledi očiju: Redovno posećujte oftalmologa da proverite zdravlje svojih očiju i pravovremeno otkrijete moguće probleme.
Uz odgovarajuću negu i zaštitu, možete održati svoje oči zdravim i tokom letnjih dana te uživati u svim aktivnostima koje donose topli meseci.
S odgovarajućom negom i zaštitom možete očuvati svoje oči zdravim i tokom letnjih dana i uživati u svim aktivnostima koje donose topli meseci.
Isprobajte sterilne maramice za higijenu očnih kapaka Blephaclean®.
Sterilne krpice Blephaclean® natopljene su losionom i spremne za svakodnevnu higijenu očnih kapaka i osetljive kože. Njima ćete nežno ukloniti sve nečistoće, sluzave izlučevine, sebum i isušeni iscjedak na kapcima, ivicama kapaka i trepavicama. Krpice ne iritiraju oči i ne oštećuju gornji sloj kože, a zbog svog jedinstvenog sastava sa hijaluronskom kiselinom kao prirodnim hidratantom takođe neguju i vlaže kožu.
Izvor 1: Smernice za zaštitu očiju od UV zračenja