ZAPALJENJE OKA
O upali govorimo kada se pojave crvenilo, otok, bol i temperatura. To se dešava kada se telo bori sa bakterijskom ili virusnom infekcijom, kao odgovor na oštećenje ili neželjeno dejstvo lekova. Ponekad je zapaljenje takođe pokazatelj autoimunih bolesti. Može biti neprijatno ali istovremeno je i dobar znak - telo pokušava da se zaštiti i samo izleči.
5 VRSTA ZAPALJENJA OKA
-
Zapaljenje vežnjače (konjunktivitis):
je često i neprijatno ali najčešće nije opasno. To je upala sluznice na unutrašnjoj strani kapka, koja prelazi na prednju stranu očne jabučice do rožnjače. Može biti posledica alergije ili infekcije uzrokovanje virusom ili bakterijom. - Zapaljenje rožnjače ili keratitis:
može pogoditi površinske slojeve rožnjače, kada se manifestuje kao površinski keratitis obično ne ostavlja ožiljke, za razliku od dubokog keratitisa. On pogađa dublje slojeve rožnjače i obično ostavlja ožiljak, koji može ometati vid. Keratitis se može pojaviti i kod površinskih oštećenja rožnjače. Oštećenja mogu biti posledica povreda, upotrebe kontaktnih sočiva, poremećaja suznog sistema ili nepotpunog zatvaranja kapaka. Narušena odbrana očiju i određeni faktori rizika dovode do razvoja upale rožnjače. Uzročnici su bakterije, virusi i gljivice. - Zapaljenje kod suvih očiju:
odnosno hronične inflamatorne bolesti površine oka, iako različite, imaju zajedničkog imenitelja. U stručnoj literaturi on je poznat pod nazivom „začarani krug“. Kod pacijenata sa suvim očima suzni film je nestabilan, što je često posledica upale. Sa druge strane, to isto zapaljenje može se objasniti i kao posledica nestabilnog suznog filma. Tako se upala obnavlja i zadržava. Ovaj začarani krug jedino se može prekinuti lečenjem, koje daje dugoročne rezultate. Upala ima ključnu ulogu kod bolesti suvog oka. - Zapaljenje kapaka (blefaritis):
najčešće pogađa ivicu kapaka. Javlja se kao kombinacija nepravilnog lučenja lojnih žlezda i spoljnih faktora. Među bakterijama najčešći uzrok je stafilokoka, a često je i posledica povećanja grinja demodeks. - Uveitis:
je zapaljenje srednje očne ovojnice (uvea), koju čine šarenica, cilijarno telo i horoid. Najčešće je upaljena šarenica, često praćena upalom cilijarnog tela. Uveitis je retka, ali ozbiljna upala oka. Ako se ponovi, to može prouzrokovati hronične promene tkiva, edem mrežnjače, ožiljke i posledično slab vid i slepilo.
KOLIKO JE ČESTA UPALA OČIJU?
Zapaljenje kod suvih očiju javlja se kod 12% do 14% mlađih od 45 godina i kod 19% starijih od 65 godina. Bakterijski konjunktivitis najčešći se javlja od decembra do aprila, a virusni u letnjim mesecima. Alergijski konjunktivitis je najrasprostranjeniji u proleće i leto. Keratitis nije čest: u Sjedinjenim Državama je 2010. godine zabeleženo svega oko 1% poseta opštim klinikama i 4% hitnim službama zbog keratitisa. Blefaritis je česta bolest jer pogađa najmanje polovinu ljudi starijih od 50 godina. Uveitis pogađa otprilike jednu osobu na 4.500 osoba i najčešći je u uzrastu između 20 i 60 godina.
SIMPTOMI UPALE OČIJU
- vodeni iscedak kod virusne infekcije,
- žut ili zeleni iscedak kod bakterijske infekcije,
- osetljivost na svetlost,
- crvenilo oka,
- bolno oko.
- bol,
- osećaj stranog tela u oku,
- osetljivost na svetlost,
- suzenje,
- crvene i bolne oči,
- gnojni iscedak (bakterijski keratitis).
- bol u očima,
- crvene oči,
- zamagljen vid sa mrljama i senkama,
- osetljivost na svetlost,
- kasni simptom: gubitak vida.
- crvene ivice kapaka,
- svrab kapaka,
- trepavice koje ne rastu normalno,
- gubitak trepavica,
- ljuspe od osušenog iscedka,
- masni kapci,
- nadražujući osećaj i peckanje u očima.
- suzenje očiju,
- osećaj peska i grebanja u oku,
- peckanje i svrab očiju
- zamagljen vid nakon čitanja, gledanja televizije ili korišćenja računara,
- crvene i upaljene oči.
KAKO MOŽETE POMOĆI SEBI KOD ZAPALJENJA OČIJU?
Kod upale vežnjače, odnosno konjunktivitisa i zapaljenja kapaka odnosno blefaritisa, probleme možete ublažiti redovnom, svakodnevnom higijenom kapaka. Preporučujemo da očne kapke očistite sterilnim krpicama Blephaclean koje su namenjene za dnevnu higijenu osetljive kože kapaka. Inače, zapaljenje rožnjače, odnosno keratitis takođe može biti povezano sa lošom higijenom kontaktnih sočiva, pa preporučujemo dobru higijenu ruku prilikom rukovanja kontaktnim sočivima, odnosno pri upotrebi dnevnih kontaktnih sočiva.
Ako imate problema sa alergijskim konjunktivitisom treba izbegavati alergene. Kada nešto cveta, možete proveriti u kalendaru cvetanja. Ponekad možete koristiti i kapi za oči da biste isprali alergene. Preporučujemo Thealoz Duo kapi za oči bez konzervansa.
Infekcija rožnjače može brzo napredovati i zahteva antibakterijsko, antigljivično ili antivirusno lečenje radi uklanjanje patogena. Ako nosite kontaktna sočiva najbolje je da prestanete da ih nosite i bacite kontaminirana kontaktna sočiva, kao i pripadajuće posude.
Lečenjem uveitisa pokušavamo da uklonimo upalu, ublažimo bol, sprečimo dalje oštećenje tkiva i vratimo gubitak vida. Lečenje zavisi od vrste uveitisa koji pacijent ima.
Ako upala zadesi suve oči, preporučljivo je prekinuti začarani krug suvih očiju antiinflamatornim lečenjem. Razni lekovi imaju antiupalno dejstvo, npr. kortikosteroidi, ciklosporin A u obliku kapi za oči, takrolimus, lifitegrast, nesteroidni antiinflamatorni lekovi, sistemski tetraciklini i njihov analog (doksiciklin), topični i sistemski makrolidi (azitromicin) i dnevni unos omega-3 masnih kiselina. Kortikosteroidi u obliku kapi za oči koriste se kratko vreme radi bržeg smirivanja upale.
KADA SE TREBA OBRATITI LEKARU?
U slučaju iznenadnog bola, iznenadnog gubitka ili pogoršanja vida, otoka koji napreduje, oštećenja oka ili osećaja da imate strano telo u oku, trebalo bi kontaktirati svog izabranog ličnog lekara. Prepisaće vam odgovarajući tretman ili će vas uputiti na očnog lekara. Ako se osećaj suvoće očiju javlja često ili čak svakodnevno, toplo se preporučuje da posetite očnog lekara. On će odrediti vrstu bolesti suvog oka i propisati odgovarajuću terapiju. Konjunktivitis obično leči lični lekar, samo u izuzetno teškim slučajevima oftalmolog. Ako je rožnjača pretrpela manja oštećenja kod keratitisa, lečenje neće biti potrebno, ali poseta očnom lekaru neće biti suvišna.