Strano telo u oku: kako da pomognete sebi i sprečite povrede oka
Strano telo u oku je sve ono što se nađe u vašem oku, a nije mu tamo mesto, kao što su prašina, pesak, kozmetika ili neke druge čestice. Osećaj stranog tela u oku se najčešće javlja ako ste izloženi jakom vetru, radite sa alatima ili nosite kontaktna sočiva.
Nije ništa neobično da s vremena na vreme imate osećaj stranog tela u oku i to obično ne treba da vas brine. Ali ako strano telo u oku ne možete sami da uklonite ili ono prodre dublje u oko, to je već razlog za zabrinutost.

Strano telo u oku: simptomi
Strano telo u oku uglavnom izaziva samo blagu neugodnost, ali može i da bude vrlo bolno i u tom slučaju treba da se hitno javite svom lekaru.
Uobičajeni simptomi za strano telo u oku su:
- Neugodnost ili pritisak u oku
- Peckanje u očima i iritacija
- Suzne oči
- Crvenilo u oku
- Zamagljen vid
- Osetljivost na svetlo
- Grebanje prilikom treptanja
- Oštar bol
- Krvarenje u oku
Ako osećate neki od ovih simptoma, obratite pažnju na nekoliko stvari:
- Nemojte da trljate oko, jer tako strano telo može da izazove ogrebotine na površini oka, tzv. kornealne abrazije.
- Ne pokušavajte da strano telo u oku uklonite rukama, korišćenjem pincete, kao ni drugim sredstvima koja mogu da povrede vaše oko.
- Uvek dobro operite ruke pre nego što krenete da dodirujete svoje lice i pokušate da ustanovite razlog osećaja stranog tela u oku.
- Ako nosite kontaktna sočiva, skinite ih kako ih strano telo u oku ne bi oštetilo. Kontaktna sočiva mogu da budu i uzrok ovog osećaja ako su oštećena.
Ako je strano telo u oku organskog porekla
Strano telo može da vam upadne u oko u bilo kom delu godine, ali proleće i leto su najkritičniji. Svi znamo da leti treba da čuvamo kožu od jakog sunca i opekotina, ali često zaboravljamo da zaštitimo i svoje oči.
Zato može da se desi da nam u oko upadnu razne čestice koje su uglavnom organskog porekla, kao što su npr. insekti, seme, trava ili deo neke grančice. To može da vam se desi dok radite u svojoj bašti, ležite na ležaljci ili jednostavno šetate ulicom. A niko ne želi da tople prolećne ili letnje dane provodi u čekaonici kod svog lekara ili oftalmologa.
Strano telo u oku koje je organskog porekla može da izazove snažnu inflamatornu reakciju i tada treba reagovati na vreme kako bi se sprečila ozbiljnija stanja koja mogu da nastanu. Organske čestice u oku mogu da izazovu bakterijske ili gljivične infekcije i postoji rizik od razvoja keratitisa ili trajnih ožiljaka na oku.
Strano telo u oku organskog porekla možete probati i sami da izbacite. Prva stvar koju treba da uradite je da ubrzano trepćete kako bi strano telo brže ispalo iz oka. Ako vam to ne pomogne, uradite sledeće:
- Detaljno operite ruke sapunom i čistom vodom. Osušite ih kako bi izbegli širenje bakterija koje mogu da izazovu infekcije oka.
- Uzmite ogledalo kako bi locirali strano telo u oku. Najbolji način za ovo je da gledate gore-dole i levo-desno.
- Potopite oko u plitku posudu sa sterilnim slanim rastvorom. Ako nemate slani rastvor može da posluži i obična, čista voda. Dok vam se oko nalazi u vodi trepnite nekoliko puta kako bi strano telo izašlo.
- Takođe možete da iskoristite veštačke suze ili kapi za oči kako bi isprali strano telo iz oka.
- Kada strano telo nije više u vašem oku, iskoristite higijenske krpice kako bi obrisali i očistili kožu oko oka.

Ako je strano telo u oku komadić stakla ili metala
Površina oka je vrlo osetljiva. Zato komadići stakla ili metala mogu lako da se zaglave unutar rožnjače, nakon čega se momentalno javlja bol. Ako se odmah ne reaguje javlja se zapaljenje, a moguća je i ozbiljna infekcija koja može da dovede do trajnog oštećenja vida.
Zato je važno da se odmah javite svom lekaru kako bi sprečili veća oštećenja oka. Uklanjanje komadića stakla ili metala iz oka je delikatna procedura koja zahteva strpljenje, preciznost i mirne ruke. Nakon vađenja stranog tela iz oka bol obično prolazi za 24h do 48h.
Ako vam se u oku zaglavi komadić metala, on prirodno reaguje u kontaktu sa suzama i oko njega se formira rđa. Ona se prepoznaje kao tamna tačka ili prsten na rožnjači i može da ostavi ožiljak koji utiče na vid. Ali ako na vreme uklonite rđu iz oka simtomi se brzo povlače.
Lekaru treba da se javite nakon tretmana ako se jave sledeći simptomi:
- Pojačan bol u oku koji ne prestaje ni nakon 24h
- Crvenilo oka i otečeni očni kapci
- Curenje oka
- Pogoršanje vida
Ako je strano telo u oku hemikalija
Hemikalije mogu da izazovu ozbiljne posledice na oku ako se hitno ne reaguje. Najveći broj ovakvih slučajeva se dešava na poslu, u hemijskoj industriji. Ali hemikalije mogu da dospeju u vaše oči i dok obavljate kućne poslove i koristite proizvode za čišćenje.
Ozbilijnost povrede zavisi od:
- Vrste supstance koja je dospela u oko
- Vremena tokom kojeg je bila u kontaktu sa očima
- Načina na koji je povreda tretirana
Kiseline mogu da izazovu ozbiljne povrede ako dospeju u oko, ail oštećenje obično ostaje na površini oka. Neke od kiselina kojih treba da se čuvamo su sredstva za čišćenje wc šolja, izbeljivač i kiselina iz baterija.
Baze izazivaju najozbiljnije povrede očiju jer mogu brzo da prodru u dublje slojeve oka. To su sredstva za čišćenje šporeta i odvoda, đubriva, sapuni za mašine za pranje veša, kao i razna druga sredstva za čišćenje.
Sve ove hemikalije mogu da izazovu ozbiljna oštećenja vida, pa i slepilo. Čak i ako ne oštete vaš vid u većoj meri, mogu da proizvedu ožiljke na rožnjači, katraktu i glaukom. Koraci koje treba da preduzmete kako bi smanjli štetu su:
- Probajte da pronađete pakovanje u kome se nalazila hemikalja. Na njemu najverovatnije piše šta da uradite ako supstanca dospe u vaše oči.
- Isperite oči čistom vodom kako bi uklonili što je moguće veću količinu hemikalija iz oka
- Pokrijte oko čistom krpicom ili sterilnom gazom i javite se u najblilžu bolnicu ili hitnu pomoć.

Važno je da znate koliko dugo treba da ispirate oči:
- 5 minuta ako vam je u oko dospeo šampon ili sapun za pranje ruku
- Najmanje 15 minuta ako je u pitanju kiselina
- Najmanje 60 minuta ako je u pitanju baza
I zapamtite, kada završite sa ispiranjem oka obavezno se javite svom lekaru.
Strano telo u oku: prva pomoć i oporavak
Kada strano telo dospe u vaše oko mogu da se jave različite komplikacije kao što su inflamacija, kornealna abrazija ili ožiljak na oku. Ali najčešće strano telo u oku ne izaziva veće probleme i oporavak je brz uz odgovarajuću negu.
U tim lakšim slučajevima dosta mogu da pomognu kapi za oči Thealoz Duo koje sadrže trehalozu. Trehaloza dokazano pomaže u oporavku površine oka, a takođe održava njegovu vlažnost.
Za brzi oporavak vaših očiju je takođe važan i Thealoz Duo Gel bez konzervansa. On je gušći od kapi za oči i takođe sadrži trehalozu koja ubrzava izlečenje površine oka.
Kako da koristite Thealoz Duo kapi za oči i gel:
- Dobro operite ruke pre upotrebe kapi za oči ili gela
- Stavite prst ispod donjeg kapka i povucite ga naniže
- Zabacite glavu unazad i istisnite kapi između donjeg očnog kapka i površine oka
- Kada je u pitanju gel, razmažite manju količinu unutar donjeg kapka. Vodite računa da mlaznica na tubi ne dodirne vaše oko
Thealoz Duo kapi za oči se obično koriste tokom dana, a Thealoz Duo gel možete staviti uveče, pre spavanja.
Strano telo u oku i povreda oka: prevencija kao najbolje rešenje
Trepavice sprečavaju većinu čestica da uđu u vaše oko, a suze su obično u stanju da isperu one čestice koje su dospele do površine oka. Ali povremeno se u oku nađe strano telo koje na ovaj način ne može da se izbaci, a koje može da izazove i ozbiljnija oštećenja vida.
Kada će neko strano telo da završi u vašem oku teško je predvideti, jer to može da se desi slučajno, tokom vaših svakodnevnih aktivnosti. Ali mnoge povrede oka mogu da se spreče dobrim planiranjem i nošenjem zaštitne opreme.

Najbolji način da sprečite osećaj stranog tela u oku je da zaštitite svoje oči:
- Nosite zaštitne naočare kada radite u vetrovitim ili prašnjavim područjima, kao i kada radite sa hemikalijama
- Zaštitne naočare nosite i kada se bavite sportskim aktivnostima koje mogu da dovedu do povrede oka
- Hemikalije čuvajte na bezbednom mestu: deterdženti, sredstva za čišćenje, izbeljivači i druge hemikalije treba da budu van domašaja dece.
Za još korisnih saveta o tome kako da brinete o svojim očima, posetite naš blog i pogledajte članke koji će vam pomoći da sačuvate zdravlje svojih očiju.